Obálka k Gilead

Gilead

Marilynne Robinsonová
překlad Veronika Lásková
Pouze u knihkupců

Román Gilead, vyznamenaný Pulitzerovou cenou a Národní knižní cenou kritiků, připomíná už v názvu vysněnou biblickou představu, s níž se osadníci Středozápadu snažili v …

Číst více

Běžná cena: 269 Kč

O knize

Román Gilead, vyznamenaný Pulitzerovou cenou a Národní knižní cenou kritiků, připomíná už v názvu vysněnou biblickou představu, s níž se osadníci Středozápadu snažili v předminulém století vybudovat v podmínkách americké divočiny ráj na zemi. Sedmasedmdesátiletý kazatel, vyznávající se v souboru epištol malému synovi ze své lásky ke světu a k jeho nejprostším radostem, si v časech poválečné konjunktury, kdy úsilí jeho předků bere definitivně zasvé a městečko na pláních Iowy pozvolna pustne, připadá jako anachronismus. Současně si však ve svém bilancování hluboce uvědomuje, co všechno naše životy přesahuje a drží vztahy pohromadě navzdory nepřízni osudu.

MARILYNNE ROBINSONOVÁ (1943) patří k nejvýraznějším americkým spisovatelkám současnosti. Rodačka ze Sandpointu v Idahu, v jehož maloměstské atmosféře pozorovala dozvuky amerického snu pro blaho své i pro blaho společenství, vystudovala anglickou a americkou literaturu na Brown University v Providence a University of Washington. Profesní zaměření i osobní zkušenosti ze „života na pomezí“ civilizovaného a neprobádaného světa jsou určující pro její prózy prodchnuté četnými odkazy na věk americké „nevinnosti“. A co je ještě pozoruhodnější – přestože má autorka dosud na kontě pouze tři romány a několik desítek esejů, setkává se její dílo s ohlasem u čtenářů i u porotců literárních cen, a tak dnes v očích mnoha kritiků ztělesňuje důstojnou ženskou protiváhu „metafyzickému pesimistovi“ v oboru americké mytologie Cormacu McCarthymu. V prvotině Housekeeping (1980, č. Ztrácení, 2008), poctěné Hemingwayovou cenou amerického PEN klubu a zařazené mezi nejvýznamnější americké romány posledního čtvrtstoletí, vypráví Robinsonová příběh dvou odložených sester, jež vyrůstají v domě babičky a nekonvenční tety. Zpověď jedné z dívek, která se zkouší dobrat nejhlubších vrstev svých pocitů a s nimi pak jednou vykročit na tvůrčí dráhu, přináší symbolické podobenství o neopakovatelné každodennosti a síle bezmocných. V roce 1987 látku převedl na filmové plátno režisér Bill Forsyth.

Vydání*: 1.
Datum vydání: 11/2009
Vazba: pevná
Stran: 256
Formát: 130 x 200 mm
ISBN: 978-80-7335-201-1
EAN: 9788073352011

Další tituly od tohoto autora

Zobrazit všechny tituly autora: Marilynne Robinsonová

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 30 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 26 let

LEDA CZ
“25 nejlepších knih každý rok. Víc jich nepotřebujete”
';