Domovská stránka > Autor: Zelda Fitzgeraldová

Zelda Fitzgeraldová

"Až teď jsem pochopil, proč se princezny zavírají do věží," napsal dychtící a žárlivý mladý důstojník F. S. Fitzgerald jižanské krásce Zeldě Sayrové. Jenomže pohádkový život, který si tehdy oba představovali, vzal na sebe o několik let později zlověstnou podobu. Nejproslulejší americký pár dvacátých let čelil kruté realitě její duševní nemoci, nevěry a autorské žárlivosti – a jeho alkoholismu.
Přátelé a později i životopisci se každý přiklonili na stranu jednoho z partnerů. JeČíst vícedni mají Zeldu za závistivou, sebedestruktivní manželku slavného spisovatele, psychicky labilní ženu, která se posedle a marně vrhala do pokusů stát se jednou spisovatelkou, podruhé malířkou a jindy baletkou, ve svém šílenství podkopala Scottovo lidské a umělecké sebevědomí a vyčerpala ho emocionálně i finančně. Jiní vidí Scotta jako zločince, který Zeldu duševně zdeptal, zničil její naděje na umělecký úspěch a přitom plagoval její deníky a dopisy.
Scott ovšem nemocnou Zeldu neochvějně po léta podporoval a psal jí láskyplné dopisy, Zelda zas Scottovi opakovaně vyjadřovala až přemrštěnou lásku a oddanost:
"Řekni mi prosím, co mám dělat, protože já to opravdu nevím. Práce je moje největší radost, ale pokud by pro mě bylo lepší, abych se pustila do něčeho mně zcela cizího, udělám to – třebaže nechápu, jak by člověku mohlo prospět háčkování tašek, když touží malovat sedmikrásky. Ale možná je někdy nutné dělat, co člověk nemá rád.“

Knihy autora

Věnujte mi valčík

Zelda Fitzgeraldová
překlad Kateřina Klabanová
Skladem

Věnujte mi valčík – román o nezkrotné jižanské krásce, jež se po svatbě ocitá v prostředí meziválečné newyorské smetánky – je vyprávění jemné, lyrické, zářící mnoha jasnými barvami, ale také dojemné, nostalgické a místy do krajnosti zoufalé. Divoké rytmy ...

318 KčZaregistrujte se
a získejte 20% slevu

Odběr novinek

Uveďte svůj email a jako první se dozvíte o právě vydaných knihách a mimořádných nabídkách.

Uvedením svého emailu souhlasíte s odběrem newsletteru, který odesíláme maximálně dvakrát týdně.
O vaše data se staráme v rámci Pravidel ochrany osobních údajů.

Proč právě Leda?

Tradičně nejvyšší kvalita
Ušetříte

20% sleva pro členy klubu Leda

Doprava zdarma

Doprava pro členy klubu Leda při nákupu nad 1000 Kč zdarma

Široký výběr jazyků

Najdete u nás tituly pro 30 jazyků

Kvalita

Na trhu jsme již 26 let

LEDA CZ
“25 nejlepších knih každý rok. Víc jich nepotřebujete”